اخبار اخبار

واگذاري شناسه شيء (OID) به بانك مركزي

واگذاري شناسه شيء (OID) به بانك مركزي

واگذاري شناسه شيء (OID) به بانك مركزي

بانك مركزي به عنوان نخستين نهاد دولتي،‌ شناسه شيء كه امكان شناسايي در فضاي مجازي را فراهم مي كند،‌دريافت كرد.

مهندس فروزنده دوست،‌ سرپرست معاونت سياست گذاري و اعتبار بخشي در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: اين شناسه بمنظور شناسايي منحصر بفرد نهادها و موسسات دولتي و غيردولتي، طرح ها وپروژه ها، محصولات و خدمات در فضاي مجازي استفاده مي شود.

وي با بيان اين مطلب كه تمايز اشياء در شبكه ملي اطلاعات و ساير شبکه هاي خصوصي از ديگر كاربردهاي اين شناسه است تصريح كرد: همچنين از ديگر مزاياي استفاده از اين شناسه مي توان به کاربرد در نظام سلامت، کاربرد در اعتباربخشي گواهينامه، پروانه و يا تائيد نمونه، اشاره كرد.

فروزنده دوست با بيان اين مطلب كه،‌ بانك مركزي به عنوان نخستين نهاد دولتي صاحب شناسه شيء شده است گفت: با بررسي درخواست هاي مطرح شده از سوي شركتهاي خصوصي فعال متقاضي دريافت اين شناسه،‌ سه شركت توانستند با احراز شرايط لازم،‌موفق به دريافت اين شناسه شوند.

وي افزود: شناسه هاي تخصيصي ضمن ثبت در سامانه ملي ثبت شناسه شي، در سامانه اتحاديه جهاني مخابرات (ITU) نيز ثبت خواهد شد.

سرپرست معاونت سياست گذاري و اعتبار بخشي با اشاره به بررسي ساير درخواستهاي ارسالي از سوي متقاضيان و انجام كارهاي مربوط به تخصيص OID خاطرنشان كرد: ساير متقاضيان جهت درخواست شناسه شي مي توانند ضمن مراجعه به آدرس www.oid-info.ir درخواست خود را به صورت برخط (online) ارائه كنند.

تاریخ انتشار مطلب: 23 فروردین 1393
بازدید ها: 14755